maj 9, 2024

Košarkaši u finalu Svetskog prvenstva!

Ko je sumnjao, sada se kaje, košarkaška reprezentacija Srbije je u finalu Svetskog prvenstva u Manili!

Izabranici selektora Svetislava Pešića pobedili su favorizovanu Kanadu u polufinalu Mundobasketa rezultatom 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23) i posle devet godina ponovo će se boriti za rirulu svetskog prvaka u nedelju od 14.40 po srpskom vremenu, a 20.40 po lokalnom.

Protivnik će im biti bolji iz duela SjedineneAmeričke Države – Nemačka, koji se igra u 14.40 po srpskom vremenu.

Najzaslužniji za plasman u finale bio je Aleksa Avramović koji je fenomalno odigrao odbranu u ubacio deset poena, dok su najviše poena ubacili Bogdan Bogdanović 23, Ognjen Dobrić 16, koliko i standardno sjajni Nikola Milutinov, a dvocifren je bio i Gudurić sa 12.

Kapitenski je sjajni Bogdan Bogdanović započeo polufinalnu utakmicu, istorijsku za Kanadu koja je u tu fazu takmičenja prvi put stigla. Ubacio je protivniku dve trojke i odmah hteo da im stavi do znanja sa kim imaju posla, iako su favorizovani i mnogi su im davali prednost pre meča da uđu u finale.

Nisu se dali jaki Kanađani pa su se brzo vratili u meč, pred svojim malobrojnim navijačima koji da se gotovo nisu ni čuli.

Sa druge strane, srpski navijači nisu bili grupisani u dvorani, ali susvakako bili glasni, i poprilično pomogli našima da ponovo dođu do vođstva.

Gorelo je na terenu posebno kada je Aleksa Avramović ušao u igri. Bio je nezaustavljiv, otimao lopte, “ložio” klupu, a najviše zahvaljujući njegovoj odbrani Srbija je na poluvemrenu imala plus osam. Ništa manje nisu puni energije bili Bogdan, Guduri i Nikola Jvić koji su takođe podizali atmosferu.

Timskoj igri i zajedništvu tek nije bilo šta da se zameri, jer si jedni drugima anulirali greške kad god su mogli.

Nastavio je Aleksa da zadviljuje svet i u nastavku i igra fenmenalnu odbranu na Šaju Gildžesu Aleksanderu, kojem su napi navijači upravo pre polufinala poručili da je gotov.

Bogdan je bio takođe nezaustavljiv u napadu, ali su Kanađani pogađali trojke. Nisu naše momke dekoncentrisali ni problemi sa faulovima, tačnije treći koji je dobio Gudurić, ni loš procent sa linije za slobodna bacanja Nikole Milutinova.

Pogodio je Dobrić trojku za 41:33 i tada je, ispostavilo se, počela razlika samo da raste. Do kraja poluvremena dominirao je Milutinov, a faul Šaja nad Aleksom iznervirao je španskog stručnjaka na klupi Kanade Đorid Fernandez i dobio je tehničku. To je pomoglo Srbiji da se još odlepi pa ni protraćen napad u finišu nije mnogo pomogao protivniku čete Karia Pešića.

Znali su i naši košarkaši i navijači da ništa nije gotovo, pa je Nikola Jović uoči drugog poluvremena ušao na teren i prekrstio se.

Razigrao se Bruks na startu pomalo i haotičnog drugog poluvremena i pogodio dve trojke, dok su “orlovi” gubili lopte.

Smanjili su Kanađani na jednocifreni zaostatak, ali su naši momci nastavili da gnu na terenu i nisu dozvoljavali preokret. Nije promašivao u tim momentima Ognjen Dobrić, a deirjum na tribnama je nastao kada je Milutinov pogodio uz faul za plus deset na dva minuta do kraja treće četvrtine. Dve trojke Gudurića i Vanje Marinkovića odvele su Srbiju na plus 12 pred finalnih deset minuta, a Kanađanima nije pomoglo ni što je u finišu Svetisla Pešić dobio tehničku.

Nezaustavljiv je bio Avramović, odmah je ukrao loptu protivniku i poentirao. Gudurić je dao još jednu trojku i konačno mu se ispunila želja da ga posluži preciznost kada igra za Srbiju, dok je Davidovac odmah anulirao promašaj Alekse.

Prednost je rasla i selektor Kanade tražio je tajm-aut kada su naši momci poveli sa 17 poena razlike.

Nije ih ni to zaustavilo, a na tribinama je atmosfera bila sve uzavrelija i naizmenično se skandiralo Avramoviću ali i Boriši Simaniću.

Nisu se davali ni Kanađani i uspeli su na pet minuta do kraja da smanje na minus deset. Uskoro se ispostavilo da je to bilo sve od njih i dva minuta pre kraja utakmice slavlje na tribinama u Manili, ali i širom Srbije, moglo je da počne.