maj 18, 2024

ZA DOBRO ZDRAVLJE SAMO NEKOLIKO SUVIH ŠLJIVA

Lako ih možete nositi na posao i jesti kao međuobrok

Da li ste ikada razmišljali o suvim šljivama? Možda niste često razmišljali o njima ili ih konzumirali, ali nakon ovog teksta možda ćete početi da ih uključujete u svoju svakodnevnu rutinu.

Suve šljive su, bez sumnje, kraljice sušenog voća. Za razliku od svežih, suve šljive mogu ostati jestive u vašoj ostavi oko šest meseci. Ako ih čuvate u frižideru, u zatvorenoj posudi, mogu ostati jestive i do godinu dana.

Osim što su ukusne, suve šljive su i izuzetno hranljive. One sadrže više gvožđa od džigerice i četiri puta više kalijuma od pomorandže.

U sastavu suvih šljiva nalazi se koncentrisani sorbitol i vlakna, što im pruža veći laksativni efekat u poređenju sa svežim šljivama. Ove male voćkice su prava riznica kalijuma, vlakana, vitamina K, a sadrže i tragove magnezijuma i gvožđa.

Važno je konzumirati suve šljive u ograničenim količinama, od dve do pet komada u porciji, zbog njihovog uticaja na gastrointestinalni trakt. Iako su poznate kao super namirnica, važno je imati na umu da su pune prirodnih šećera, pa ih treba konzumirati s merom, posebno ako imate dijabetes.

Bilo u kojem obliku, šljive su bogate jedinstvenim fitonutrijentima, poput neohlorogenske i hlorogenske kiseline, koje se svrstavaju u kategoriju fenola. Njihova uloga kao antioksidanata potvrđena je u brojnim naučnim istraživanjima.

Izuzetno je važno napomenuti da i sveže i suve šljive doprinose boljoj apsorpciji gvožđa u organizmu, što se može pripisati prisustvu vitamina C u ovom voću.

Zašto biste trebali uključiti suve šljive u ishranu?

Jedan od najstarijih kineskih lekova napravljen je upravo od suve (dimljene) šljive i naziva se „ubai”. Ovaj lek je poznat po svojoj sposobnosti da ublaži simptome mučnine, groznice i kašlja.

Kada je reč o antioksidativnoj moći voća, na vrhu liste od 24 vrste voća nalazi se sveža šljiva (prunus domestica), dok su suve šljive daleko ispred suvih smokvi, urmi, grožđa, kajsija, sa dva puta većom antioksidativnom snagom.

Suve šljive su bogat izvor i netopivih i topivih vlakana. Netopiva vlakna pomažu u održavanju redovne stolice, dok topiva vlakna doprinose umerenoj probavi i boljoj apsorpciji hranljivih materija iz hrane.

Antioksidativna i protivupalna svojstva suvih šljiva mogu doprineti očuvanju koštane mase i podržati zdravu gustinu i formiranje kostiju. Povećani unos vitamina K iz suvih šljiva takođe može biti koristan za poboljšanje zdravlja kostiju.

Redovna konzumacija šljiva može pomoći u prevenciji neurodegenerativnih poremećaja povezanih sa starenjem, poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.

Ako razmatrate uključivanje suvih šljiva u svoju svakodnevnu ishranu, vrlo ih je lako nositi sa sobom na posao i grickati kao međuobrok bilo kad tokom dana. Takođe, možete ih dodati u voćne smutije, salate ili omiljeni jogurt.

Jedenje suvih šljiva ujutru je odličan način da započnete dan i iskoristite blagodeti antioksidanata. Ovo može pomoći u održavanju redovne probave i sprečavanju problema sa zatvorom.

Osim toga, prirodni energetski podsticaj iz suvih šljiva može vam pomoći da imate produktivnije i energičnije jutro.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Translate »